Vše o komínech

 

Komín - od 1.1.2011 platí nová vyhláška - jaké jsou povinnosti?

Podle nového schváleného "kominického zákona" si smíte čistit komín sami. Není to zase až tak složité. Největší práci dá bezpečně vylézt na střechu a v pořádku se vrátit zpátky na zem.

Než se ovšem pustíte do čištění, je potřebné si opatřit patřičné nářadí. Budete potřebovat kominický strojek s lanem a "sluníčkem" nebo kominický set se štosákovým kartáčem a nastavitelnou tyčí. Vše potřebné koupíte v železářství, v hobbymarketu nebo na internetu. Celý komplet vás nepřijde více než na tisícikorunu.

Po schválení vyhlášky č.91/2010 Sb, se mezi veřejností strhl rozruch, který byl tak trochu způsoben její chybnou interpretací. Na první pohled to vypadalo, že bude naší povinností zvát domů 6x ročně kominíka, a tedy ho i 6x za rok zaplatit.

Ve skutečnosti vypadají naše povinnosti takto:

 

!  CO JE TŘEBA DODRŽOVAT !

Revize:

Při uvedení nového komínu do provozu, jeho opravě či rekonstrukci - smí provádět pouze kominík.

Kontrola:

Jednou ročně u všech druhů paliv - smí provádět pouze kominík.

Čištění:

U kotlů na tuhá paliva je to u celoročně provozovaných topidel 3x ročně, u sezónních 2x ročně. U zemního plynu se čištění provádí 1x ročně, u topení tekutými palivy pak 3x ročně. U zdrojů tepla s výkonem do 50 kW může čištění provádět samotný majitel.

Vypalování komína:

Podle vyhlášky to může provádět poze kominík. Navíc se tato skutečnost musí oznámit územně místnímu krajskému HZS.

Po kontrole, čištění i revizi je podle vyhlášky nutné napsat zprávu. Vyhláška hovoří o způsobilé osobě, z čehož vyplývá, že v případě čištění to může napsat sám majitel objektu, v ostatních případech kominík.

 

JAK VYČISTIT KOMÍN ?

1. VHODNÉ NÁŘADÍ

Strojkem se sluníčkem se dá čistit jen shora. Lze jim ze stěny komína odstranit i lehce napečený dehet. Štrosákovými kartáči na pružné tyči se komín čistí shora i zespodu z komínových dvířek. Hodí se však spíš na kratší komíny. Kartáč lze použít i na čištění kouřovodu, tedy roury vedoucí od kotle ke komínu.

 

Sluníčka i kartáče by měly mít stejný průměr jako komín. Sledujte označení na obalu, zda se hodí na komín s keramickou či nerezovou vložkou. Kupte si chemický čistič, použijte ochranné pomůcky včetně dýchací roušky, na prohlížení komínu si vezměte zrcátko.

2. V KAMNECH SPALTE CHEMICKÝ ČISTIČ A PŘESTAŇTE TOPIT

Před samotným čištěním je praktické v kamnech spálit chemický čistič. Samotní kominíci s tím mají dobré zkušenosti - např. čistící špalek. po spálení se totiž chemicky naruší saze a komín se pak dobře čistí. Podobně funguje odstraňovač sazí "Kominíček". Pak přestaňte topit a počkejte třeba do rána, než kotel a komín vychladnou.

3. ZJISTĚTE SI, ZDA BUDETE ČISTIT ZE STŘECHY, Z PŮDY NEBO ZESPODU

Nejlepší je čistit ze střechy, ale musí tam být bezpečný přístup výlezem, po žebříku, stupních či lávce. Bez nich ke komínu nelezte, nedělal by to ani zkušený kominík. Jinak lze použít komínová dvířka v podkroví nebo na půdě, případně u komínu do šesti metrů výšky i dolní dvířka. Nezapomeňte odmontovat komínovou stříšku či hlavici.

4. UCPĚTE DVÍŘKA OD KAMEN, ZAKRYJTE PODLAHU

Aby se saze nevysypaly z kamen, zavřete dvířka a ucpěte je třeba novinami. Kolem otevřeného krbu rozprostřete papír či ochrannou fólii. Když budete komín čistit komínovými dvířky, v těsném okolí musí být nehořlavá podlaha, například plechová podložka.

5. PŘI LEZENÍ NA  STŘECHU SI PŘIVAŽTE NÁSTROJE

Polezete-li na střechu, zkontrolujte pevnost přístupové cesty a dbejte, aby vám neupadla třeba uvolněná dvířka od výlezu nebo pracovní nástroje. Tyto je potřeba si například přivázat, aby nám nespadly ze střechy dolů.

6. POMALU PROTÁHNĚTE KOMÍN NAHORU A DOLŮ

Při čištění shora provaz ze strojkem nebo tyč s kartáčem pomalu spouštějte dolů a pak vytáhněte zpět. Přidávejte jednotlivé díly tyče a postupně ji prodlužujte. Při čištění z komínových dvířek vymeťte nejprve horní část komína, pak dolní. Při tlačení tyče nahoru dejte pozor na případné elektrické vedení nad komínem. V případě, že je komín sazemi hodně zanesený, postup opakujte. Strojek či kartáč oklepte do komína.

7. KOUŘOVOD ČISTĚTE NA DVOŘE ČI NA CHODBĚ

Jde-li kouřovod odmontovat, sundejte ho a vyčistěte průtlačným kartáčem někde, kde nevadí menší znečištění. Počítejte s tím,  že se z roury vysypou usazeniny. Pročistěte i sopouch - místo, kde se kouřovod napojuje do komína. Kouřovod, který nelze odmontovat, pročistěte dvířky.

8. ZE SPODNÍCH DVÍŘEK VYMEŤTE SAZE

Alespoň jednou za rok byste měli vy nebo kominík vymést usazeniny napadané do spodní části komína. Slouží k tomu dvířka pod místem připojení kamen či kotle. Počítejte s tím, že odtud mohou po otevření dvířek vypadnout saze. Připravte si nádobu z nehořlavého materiálu, smetáček s lopatkou a dýchací roušku.

Pokud je dolní část komína v bytě, je lepší použít průmyslový vysavač. Nový stojí od 3500,-Kč výše, půjčení pak od 250,-Kč na den. Saze vybírejte až po skončení topné sezóny, pozor - jsou extrémně hořlavé. Saze odvezte do sběrného dvora - je to nebezpečný odpad.

9. POKUD OBJEVÍTE DEHET - VOLEJTE KOMINÍKA

Pokud při čištění nebo vybírání sazí objevíte malé množství drti z malty či cihel, nemusí to být ještě velká závada. Stavbaře volejte, jen když je komín nakloněný, rozpraskaný nebo pokud se rozpadá část komína nad střechou. Pokud ale objevíte mazlavý dehet, zavolejte kominíka. Dehet je extrémně nebezpečný, snadno se vznítí. Kominíci ho obvykle vypalují.

10. MÁTE HOTOVO - ODSTRAŇTE UCPÁVKY A ZKUSTE ZATOPIT

Po vyčištění komína nezapomeňte odstranit všechny ucpávky a vymést také kamna. Pak zatopte, abyste si ověřili, zda komín dobře táhne.

 

Hasiči přejí hodně štěstí při čištění komínu!

Zánoky, vyhlášky jsou umístěni v sekci ke stažení.

Odkazy zabývající se touto problematikou jsou umístěny v sekci odkazy.